Editorial

Estetika — funkce — odpovědnost

Náš ateliér jsme zakládali a vedeme s tím, že máme téma a názor, která přesahují “pouhou estetiku”.

V našich projektech řešíme komplikovaná zadání, která se realizují třeba až za desítky let. Proto se hodně díváme do budoucnosti, abychom mohli navrhovat opravdu nadčasové stavby, a to nejen z hlediska estetiky, ale také funkce, ekonomické, environmentální a sociální udržitelnosti.

Tomu říkáme odpovědné navrhování.

I proto vzniká tato názorová platforma, která hledí do budoucnosti. Postupně se zde potkáte s různými přístupy.

Přeji Vám příjemné čtení.

Etická role architekta v současném světě

Role architekta se skutečně může rozprostírat do mnoha dimenzí, přesahujících pouhou estetiku a funkci. Jako odpovědný architektonický ateliér si uvědomujeme, že výsledky naší tvorby — stavby, mají svůj dopad. Tedy i ty negativní, na životní prostředí, na naši krajinu. To nás pohání v našem odhodlání se neustále zlepšovat a naším cílem je pracovat na buducnosti, v níž udržitelnost nebude klišé či greenwashingem. Navrhujeme nadčasové stavby a proto chceme, aby se jimi mohli těšit i budoucí generace. Architekti by měli být ti, kteří neustále pohánějí řešení kupředu.

Vnímání udržitelnosti v minulosti a dnes

38% celosvětových emisí CO2 připadá na budovy

60% všech odpadů v ČR vyprodukuje stavební sektor

1/2 přírodních materiálů je používána v budovách

Dříve byla udržitelnost vnímána v jasném protikladu s ekonomickým myšlením, založeném na růstu. Byla vnímána jako alternativní téma, v protikladu se systémem, nicméně nebylo tomu tak vždy.

Udržování stavu — udržitelnost — konzervace je konzervativní téma. Dnes je tak udržitelnost tématem nikoliv pouze alternativního hnutí, ale stala se i řídícím aspektem ekonomiky a finančního sektoru, asi všichni jsme se již setkali s pojmem ESG. A tato proměna se týká i architektury a stavebnictví, které musí dohánět vysoko stanovenou laťku.

Co je environmentálně udržitelná stavba?

Definic a názorů byl a je samozřejmě přehršel, ale troufám si tvrdit, že dnes za environmentálně udržitelnou stavbu považujeme ty, které mají nulové emise uhlíku, tedy Zero Emmision Buildings.

Tímto směrem se vydáváme i my.

V příštích článcích Vám ukážeme naše představy, jak.

Potkáte se s různými typologiemi a rozsahy, od obcí, přes průmyslové areály, po bydlení.

Previous
Previous

De—konstrukce